Oświetlenie salonu w pytaniach i odpowiedziach

Salon to wizytówka każdego domu, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości i spędzamy miło czas na rozmowach z bliskimi. Z racji tego, że żyjemy w strefie geograficznej, w której dominują chłodne dni, niesprzyjające spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a dodatkowo szybko zapadająca ciemność w okresie jesienno-zimowym zmusza nas do tego, żeby to mieszkanie było najczęstszym miejscem spotkań. A jak mieszkanie, to oczywiście salon. Jakiego oświetlenia użyć, aby było funkcjonalne, ale i budowało nastrój oraz charakter wnętrza?

Czy lampa wisząca sprawdzi się w każdym salonie?

Niestety nie mamy dobrych informacji dla miłośników, którzy kochają lampy wiszące do salonu. Wszystko dlatego, że taki rodzaj oświetlenia nie w każdym wnętrzu będzie się dobrze prezentował. Jego użycie jest jak najbardziej uzasadnione w dużych, przestronnych salonach, w których wysokość między podłogą a sufitem jest znacząca. Natomiast takie oświetlenie w salonie małym będzie dodatkowo sprawiało wrażenie, że jest ono niższe, a więc i mniejsze. A zatem polecamy inne nowoczesne lampy do salonu o niewielkiej powierzchni, niekoniecznie te wiszące.

Gdzie postawić w salonie lampę podłogową?

Często popełnianym błędem jest ustawianie lamp w kątach. A lampy do salonu stojące są najpraktyczniejsze i najlepiej eksponują się wtedy, kiedy stoją w pobliżu kanapy. Wyznaczają wtedy strefę do relaksu, bo ich delikatne światło nadaje się do przeglądanie czasopisma, oglądania telewizji lub po prostu błogiego leniuchowania.

Jak zbudować nastrój w salonie?

Do zbudowania atmosfery, jaka ma zapanować w salonie odpowiednie są lampy, które będą dawały światło o małym natężeniu. Ponadto mogą przy tym podkreślać wystrój wnętrza. W tym celu możemy nad sofą lub obrazem zamontować kinkiety do salonu. Praktyczne są te, które pozwalają na kierowanie światła w dowolnym kierunku, w zależności od potrzeb. Efektownym elementem budowania nastroju w salonie są też taśmy ledowe, które umieszczone pod sufitem lub półkami meblowymi będą dawały delikatne, romantyczne oświetlenie.