Oświetlenie salonu w pytaniach i odpowiedziach

Salon to wizytówka każdego domu, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości i spędzamy miło czas na rozmowach z bliskimi. Z racji tego, że żyjemy w strefie geograficznej, w której dominują chłodne dni, niesprzyjające spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a dodatkowo szybko zapadająca ciemność w okresie jesienno-zimowym zmusza nas do tego, żeby to mieszkanie było najczęstszym miejscem spotkań. A jak mieszkanie, to oczywiście salon. Jakiego oświetlenia użyć, aby było funkcjonalne, ale i budowało nastrój oraz charakter wnętrza?

Czy lampa wisząca sprawdzi się w każdym salonie?

Niestety nie mamy dobrych informacji dla miłośników, którzy kochają lampy wiszące do salonu. Wszystko dlatego, że taki rodzaj oświetlenia nie w każdym wnętrzu będzie się dobrze prezentował. Jego użycie jest jak najbardziej uzasadnione w dużych, przestronnych salonach, w których wysokość między podłogą a sufitem jest znacząca. Natomiast takie oświetlenie w salonie małym będzie dodatkowo sprawiało wrażenie, że jest ono niższe, a więc i mniejsze. A zatem polecamy inne nowoczesne lampy do salonu o niewielkiej powierzchni, niekoniecznie te wiszące.

Gdzie postawić w salonie lampę podłogową?

Często popełnianym błędem jest ustawianie lamp w kątach. A lampy do salonu stojące są najpraktyczniejsze i najlepiej eksponują się wtedy, kiedy stoją w pobliżu kanapy. Wyznaczają wtedy strefę do relaksu, bo ich delikatne światło nadaje się do przeglądanie czasopisma, oglądania telewizji lub po prostu błogiego leniuchowania.

Jak zbudować nastrój w salonie?

Do zbudowania atmosfery, jaka ma zapanować w salonie odpowiednie są lampy, które będą dawały światło o małym natężeniu. Ponadto mogą przy tym podkreślać wystrój wnętrza. W tym celu możemy nad sofą lub obrazem zamontować kinkiety do salonu. Praktyczne są te, które pozwalają na kierowanie światła w dowolnym kierunku, w zależności od potrzeb. Efektownym elementem budowania nastroju w salonie są też taśmy ledowe, które umieszczone pod sufitem lub półkami meblowymi będą dawały delikatne, romantyczne oświetlenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *