Kinkiety należą do oświetlenia, które potrafi stworzyć nastrój i intymną atmosferę, ale ich wybór nie należy do najłatwiejszych. Czym się kierować przy wyborze takiego oświetlenia i jak je zamontować, aby efekt był powalający? Podpowiadamy i udzielamy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.
Na jakiej wysokości powinno się montować kinkiety?
Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wysokości wnętrza, a także efektu jaki chcemy uzyskać. Jednak można przyjąć, że najczęściej kinkiety do salonu czy też kinkiety łazienkowe montowane są przeważnie na wysokości około dwóch metrów. Może to być wysokość wyjściowa, którą w zależności od potrzeb należy przesunąć w dół lub w górę.
Jak powinien być skierowany klosz kinkietu – do góry czy ku dołowi?
Wszystko zależy od tego, do czego ma nam służyć światło płynące z kinkietu? Kinkiety nowoczesne, jak i te bardziej tradycyjne w formie skierowane w górę, dadzą światło rozporoszone, które idealnie nada się do odpoczynku i relaksu. Tworzy ono nastrój i jest tłem. Natomiast jeśli chcemy przy świetle z kinkietu czytać książki, odrabiać lekcje lub wykonywać inne czynności, które wymagają dobrego oświetlenia, wtedy należy skierować go ku dołowi. Jest też opcja zakupu kinkietu, który świeci równocześnie w górę i w dół. Jest bardzo dekoracyjny i świetnie sprawdza się na ścianach salonu, w holu lub na korytarzu. Buduje miłą atmosferę, podkreślając wszystkie detale warte uwagi.
Czym się kierować przy wyborze kinkietów zewnętrznych?
Kinkiety zewnętrzne montowane na elewacji domu to oświetlenie, które przyciąga wzrok i budzi zachwyt. Z racji tego, że lampy mają za zadanie oświetlać dom każdego dnia, to przy ich zakupie warto zwracać uwagę na to, aby były oszczędne. Mając to na uwadze, możemy zdecydować się na energooszczędne kinkiety LED-owe lub zamontować lampy z czujnikiem ruchu, a wtedy światło będzie się zapalało tylko na określony czas. Takie oświetlenie bardzo dobrze sprawdza się na budynkach, ale także na ogrodowych altankach.