Oświetlenie pokoju dziecka – pytania i odpowiedzi

Urządzanie pokoju malucha to nie tylko łóżko, meble i biurko. Równie ważny jest dobór oświetlenia, które będzie docierało do wszystkich stref, w których dziecko uczy się, bawi czy odpoczywa. Dodatkowo lampy muszą spełniać jeszcze walory estetyczne i podobać się naszej latorośli. Co najlepiej się sprawdzi w pokoju malucha i na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu.

Jaki rodzaj lampy wybrać jako oświetlenie główne?

Tak naprawdę wybór oświetlenia, które da w pokoju dziecko światło rozproszone jest szeroki i daje dużo możliwości. Choć dla malucha i nastolatka najważniejszy będzie element dekoracyjny, a więc kolory i motywy jakie mają znaleźć się na lampie, to jednak musimy pamiętać, że rolą lampy jest odpowiednie oświetlanie wnętrza. Jeśli nie chcemy tradycyjnego żyrandola ani lampy wiszącej, które niezmiennie są na czasie, to wybierzmy bardziej nowoczesne reflektory czy plafony. Te ostatnie szczególnym powodzeniem cieszą się w małych pokoikach. Lampy dla dzieci jeśli mają klosze lub abażury to muszą być one w jasnych odcieniach, aby nie przyciemniały wnętrza. Gdy oświetlenie główne mamy już wybrane, wtedy możemy zacząć się zastanawiać nad tym, jakie wybrać lampki nocne czy kinkiety doświetlające.

Jakie oświetlenie w miejscu przeznaczonym do nauki?

Im dziecko starsze tym więcej czasu musi poświęcić na naukę i odrabianie lekcji. Żeby miało do tego komfortowe warunki i nie niszczyło sobie wzroku, potrzebuje dającej odpowiednie światło lampki biurkowej. Lampy młodzieżowe łączą w sobie funkcjonalizm i design odpowiadający gustom nastolatków. Czasami zdarza się tak, że biurko jest bardzo małych rozmiarów i lampa może być elementem, który będzie przeszkadzał i zabierał cenne miejsce. Wtedy można kupić lampki, które są mocowane na klips – do krawędzi biurka lub półki znajdującej się nad nim. Dodatkowym atutem takiego oświetlenia jest możliwość przenoszenia go, dzięki czemu lampka na klips może pełnić rolę chociażby lampki biurowej i nocnej.