Kuchnia żeby była funkcjonalna musi być odpowiednio oświetlona. Umożliwi to bezproblemowe i wygodne przyrządzanie codziennych posiłków. Jednak przy wyborze lamp kuchennych nie możemy zapominać o walorach estetycznych, które też są tu bardzo istotne, ponieważ podkreślają wystrój wnętrza oraz sprzęty, jakie się w nim znajdują. Jakie wątpliwości macie ci, którzy planują zmianę oświetlenia w kuchni?
Czy ledowe oświetlenie montowane w zabudowie meblowej jest praktyczne?
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że takie oświetlenie jest modne. Ale czy jednocześnie pełni rolę praktyczną? Otóż tak! Oświetlenie do kuchni ledowe, które zamontujemy w zabudowie meblowej tuż nad blatem roboczym to bardzo przydatne źródło światła. Pozwoli zbudować nastrój i w elegancki sposób podświetlić ścianę oraz elementy meblowe, a przy okazji przy takim oświetleniu będziemy mogli zrobić sobie kawę czy pokroić składniki na sałatkę. Zatem jeśli boicie się, że jest to wydatek, który będzie pełnił rolę dekoracyjną, to zapewniamy, że nic z tych rzeczy. Ledy zdołają oświetlić część roboczą, pod warunkiem, że znajduje się ona kilkanaście centymetrów pod miejscem, w którym zamontowano taśmę ledową.
Jakie oświetlenie główne do standardowych i małych kuchni?
Oświetlenie kuchni niezależnie od rozmiarów pomieszczenia musi dawać rozproszone światło, które dociera do wszystkich zakamarków. W centralnym miejscu sufitu efektownie prezentują się nowoczesne żyrandole do kuchni. Designerskim rozwiązaniem jest też podwieszany sufit na środku którego w regipsie wycinana jest dość długa dziura, na krawędziach której montuje się ledy, które następnie przykrywane są mleczną szybą. Daje to niesamowity efekt, który powoduje, że wnętrze staje się nowoczesne i klimatyczne. Natomiast jeśli nasza kuchnia jest mała i niska, to należy zastosować prosty trik. Lampy kuchenne w postaci reflektorów zamontowane w sposób, który pozwala im świecić do góry, na sufit, spowoduje, że wnętrze wyda się wyższe i większe.