Oświetlenie biurka w pytaniach i odpowiedziach

Wybór odpowiedniej lampki na biurko jest bardzo ważny, ponieważ ułatwia nad pracę i sprzyja koncentracji. Ponadto nie nadwyrężą naszego wzroku… Lampka na biurko istotna jest nie tylko wtedy gdy coś piszemy i czytamy, ale także w momencie gdy pracujemy przy komputerze. W innym wypadku brak oświetlenia powoduje, że światło z monitora nas razi i męczy. Dlatego warto zainwestować w prawidłowe oświetlenie biurka, a my podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lampy.

Czy lampka biurowa jest wystarczająca do oświetlenia miejsca pracy?

Jak wiadomo na organizm ludzki najlepszy wpływ na naturalne światło dzienne. Dlatego biurko powinno znajdować się możliwie blisko okna, przez które będą wpadać promienie słoneczne. Jednak niezależnie od umiejscowienia biurka, kiedy zapadnie zmrok, niezbędnie jest nam sztuczne oświetlenie miejsca pracy. W tym wypadku musimy oczywiście zadbać o to, aby na biurku znalazła się lampka. Lampki biurkowe dobrze żeby miały regulowane ramię, dzięki któremu będziemy mogli przybliżać i oddalać źródło światła. Ale odpowiadając wprost na zadane pytanie trzeba stwierdzić, że za dobrze oświetlone biurko odpowiada nie tylko lampka, ale także oświetlenie górne. Dlaczego tak ważne jest zastosowanie równocześnie oświetlenia głównego oraz miejscowego? Wszystko po to, aby uniknąć zmęczenia, które nastąpi wtedy, gdy nasz wzrok będzie musiał się ciągle adaptować… Będzie do tego dochodziło w zależności od tego czy będziemy patrzeć na biurko, czy też w głąb pomieszczenia, w którym panuje ciemność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampki biurowej?

Tak jak już wspomniano oświetlenie biurowe powinno mieć ruchome ramię, które pozwoli kierować światłem na miejsca, które ma oświetlać. Funkcję taką mają nie tylko lampy z górnej półki, ale również tanie lampy. Należy ustawić je w taki sposób, aby znajdowały się po prawej lub lewej stronie w stosunku do miejsca, w którym siedzimy. Dzięki temu światło nie będzie nas raziło. W lampkach biurowych dobrze sprawdzają się żarówki halogenowe, które dają przyjemną barwę światła.