Aspekt finansowy oświetlenia LED – kiedy się opłaca?

W ostatnim czasie wiele mówi się o technologii oświetlenia LED, która to ma przyczynić się do tego, że nasze rachunki za prąd będą odczuwalnie mniejsze. Takie obietnice sprawiły, że żarówki LED podbiły serca ogromnej ilości społeczeństwa, w których króluje właśnie ten rodzaj oświetlenia. Co prawda za samą żarówkę musimy zapłacić więcej niż miałoby to miejsce, gdybyśmy zdecydowali się na jej tradycyjną koleżankę. Ale koszt ten ma nam się szybko zwrócić. Czy tak jest prawdę? I kiedy opłaca nam się zamontowanie oświetlenia LED? Sprawdziliśmy!

Lampy led po raz pierwszy pojawiły się w Polsce około dziesięciu lat temu. Wtedy ich cena była astronomiczna. Dziś choć jest już o wiele mniejsza to wciąż płacimy za nią sporo więcej niż za zwykłą żarówkę. Są tacy, którym szkoda jest wydać jednorazowo około dwudziestu złotych i omijają półki, na których leżą żarówki Led-owe. Jednak czyniąc tak, robią duży błąd, bo zysk nie jest mitem, o czym każdy posiadać ledowych lamp namacalnie się przekonał.

Korzyści płynące z lamp LED

Oświetlenie led powoduje, że nie musimy chodzić za domownikami i ciągle gasić światła w pomieszczeniach, w których obecnie nikt nie przebywa. Takie lampy dają nam komfort psychiczny i pięknie oświetlone mieszkanie. Ciężko jest mówić o konkretnych korzyściach, jakie daje wymiana starego oświetlenia na lampy ledowe, ponieważ składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim ilość lamp w mieszkaniu i typ diod ledowych, które różnią się parametrami… Jednak przybliżony zysk, jaki dają lampy ledowe to około 50 złotych rocznie. A więc w ciągu pięciu lat mamy w kieszeni co najmniej 250 złotych więcej. Trzeba też mieć świadomość tego, że ten energooszczędny wynalazek ostatnich czasów jest bardzo żywotny. Szacunki pokazują, że będą nam służyły aż dziesięciokrotnie razy dłużej niż jej halogenowe odpowiedniki. Przy okazji przyczyniamy się jeszcze do dbania o środowisko, ponieważ oświetlenie ledowe powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych. A zatem nie zastanawiajmy się, tylko sięgajmy po lampy ledowe, bo zwrócą się w bardzo szybkim czasie i pozwolą cieszyć się pięknie oświetlonym wnętrzem bez obaw o wysokość rachunku za energię.