Oświetlenie jadalni – pytania i odpowiedzi

Chcąc celebrować czas spędzany z rodziną przy stole, konieczny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Podobnie jest wtedy, gdy szykujemy romantyczną kolację. W obu przypadkach światło gra istotną rolę, lecz jego natężenie może być różne. Dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu w jadalni lamp z możliwością przyciemniania światła. Umożliwi to tworzenie nastroju adekwatnego do sytuacji. A ponieważ wybór oświetlenia do wnętrza, jakim jest jadalnia wiąże się niekiedy z pytaniami i wątpliwościami, to postaramy się rozwiać te, które pojawiają się najczęściej.

Lampy wiszące czy oświetlenie punktowe – co powinno znaleźć się nad stołem?

Jedna i druga opcja dostatecznie oświetli stół w jadalni. Natomiast jeśli chcemy uzyskać wnętrze nowoczesne i kierować się obecnymi trendami, to powinniśmy sięgnąć po lampy wiszące. Przy prostokątnym, długim stole efektowanie będą prezentowały się lampy do jadalni w kształcie kulistym lub podłużnym. Trzy lampy rozmieszczone w równych odstępach, ale wiszące na różnej długości kablach nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru. Z kolei jeśli nasz stół jest okrągły bądź prostokątny, to wtedy powinniśmy zamontować nad jego centralnym miejscem pojedynczą lampę. Mistrzowskim rozwiązaniem w jadalniach, które mają mieć nowoczesny design i podkreślać majętność są lampy kryształowe.

Gdzie w małej jadalni zamontować światło dekoracyjne?

Jako oświetlenie dekoracyjne bardzo często do jadalni wybierane są kinkiety nowoczesne. Mogą oświetlać ścianę, albo delikatnym światłem padać na stół – w zależności od tego pod jakim kątem je ustawimy. Natomiast jeśli jadalnia jest naprawdę małych rozmiarów i zamontowanie dodatkowego źródła światła jest praktycznie niemożliwe, wtedy powinnyśmy wybrać wspomnianą wcześniej opcję lampy z przyciemnianiem. Dzięki tej innowacji mając jedną lampę, możemy uzyskiwać różne rodzaje światła, od bardzo jasnego do nastrojowego i stwarzającego tajemniczą, romantyczną aurę, która idealnie sprawdzi się podczas kolacji z partnerem.