Najczęściej zadawane pytania na temat lamp LED

Przełomowe oświetlenie LED-owe, które szturmem weszło na sklepowej półki niekiedy nasuwa na myśl różne pytania… Jak to się stało, że zupełnie nieznana technologia w ciągu kilku lat zdobyła ogromną popularność i pozwala zaoszczędzić zużycie energii, co z kolei przekłada się na niższe rachunki? Co prawda ogólny fenomen tego oświetlenia jest znany, ale jednak istnieje kilka kluczowych pytań, które nurtują osoby chcące sięgnąć po lampy LED. Dlatego postaramy się odpowiedzieć na te z pytań, które zadawane są najczęściej.

Ile możemy zaoszczędzić korzystając z oświetlenia ledowego?

Choć jest to bardzo często zadawane pytanie to niestety nie ma nie jednej odpowiedzi. Jej złożoność wynika chociażby z tego jakość lampy led. Tani odpowiednik oryginalnej lampy ledowej choć będzie pobierał mniej prądu, to nie będzie to maksimum wydajności, jaką może dać technologia LED. A zatem nie warto oszczędzać w ten sposób, że decydujemy się na tanie lampy, ponieważ będą one pobierały więcej prądu, a więc bilans nie będzie dla nas korzystny. Kolejną kwestią jest czy oświetleniem ledowym zastępujemy tradycyjne żarówki czy np. kompaktowe świetlówki (szerzej znane jako żarówki energooszczędne). Oczywiście największą różnicę odczujemy przy pierwszym wariancie, kiedy zrezygnujemy ze zwykłych żarówek. Jedne z badań pokazują, że taka zmiana może sprawić, że zużycie prądu na samo oświetlenie może zmaleć nawet o 85-90 procent.

Jaka jest żywotność diody led?

Odpowiedź na to pytanie, to kolejna zaleta technologii led, ponieważ oświetlenie led jest najbardziej trwałym rodzajem oświetlenia, jakie jest obecnie dostępne na rynku! Żywotność diody sięga nawet stu tysięcy godzin, co przy standardowym użytkowaniu oznacza, że raz zakupiona żarówka wystarczy nam aż na dziesięć lat. Żarówki ledowe w przeciwieństwie do tradycyjnych nie przepalają się w sposób, który sprawia, że światło nagle przestaje świecić. Oznaką, że żywotność prawidłowo używanych lamp z diodami led się kończy jest to, że zaczynają one dawać światło o coraz mniejszym natężeniu.