Łazienka w większości domów jest dość mała, ale nie oznacza to, że wybór oświetlenia do niej jest banalnie prosty! Wręcz przeciwnie, ponieważ mimo małej powierzchni musimy rozmieścić w niej kilka źródeł światła… Strefa nad umywalką, lustrem gdzie robimy makijaż czy wanną bądź prysznicem to te strategiczne miejsca, do których musi dochodzić dostateczna ilość światła. A zatem jaki rodzaj światła wybrać żeby nie popełnić żadnego błędu? Odpowiadamy na pytania, które są najbardziej nurtujące przy urządzaniu łazienki i planowaniu oświetlenia.
Co najlepiej sprawdza się jako oświetlenie główne?
Oświetlenie łazienki przede wszystkim ma być praktyczne. Rezygnujemy zatem w tym miejscu z wszelkiego rodzaju żyrandoli, które jedynie pomniejszałyby i tak już niewielką przestrzeń, jaka zazwyczaj przeznaczona jest na łazienkę. Na lampy łazienkowe wiszące decydujemy się jedynie wtedy, gdy pomieszczenie jest naprawdę duże i przestronne. Natomiast w większości tradycyjnych łazienek, lepiej sprawdzą się lampy łazienkowe sufitowe. Zamontowane w suficie podwieszanym punkty świetlne lub plafony to idealne rozwiązanie, jakie możemy zastosować jako oświetlenie główne.
Jaki rodzaj światła zastosować nad umywalką i przy lustrze?
Lampy łazienkowe nad lustro mają za zadanie oświetlać osobę, która przed nim stoi. Światło musi zatem być naturalnej barwy i dość mocne, aby można było dostrzec wszelkie niedoskonałości. Dobrym pomysłem są kinkiety łazienkowe, ponieważ można regulować ich kąt padania. Nad umywalką oraz lustrem często montowane są również reflektory i lampy halogenowe. Żarówka powinna być o mocy około 60 Wat. Dzięki takiemu oświetleniu codzienna toaleta i robienie makijażu nie będzie przysparzało żadnych problemów.
Łazienkowe oświetlenie dekoracyjne – czy warto?
Oświetlenie ma magiczną funkcję, która potrafi powiększyć wnętrze, rozjaśnić je, sprawić żeby było bardziej ciepłe i przytulne… Z każdej z tych metod warto korzystać także w łazience i nie inaczej jest z budowaniem nastroju. Łazienka choć niewielka, to jej aranżacja często pochłania bardzo dużo pieniędzy, a misternie dopracowane wnętrze warto podkreślić właśnie dekoracyjnym oświetleniem. Przykładem może być umieszczenie oświetlenia we wnękach, podłodze czy szafkach.