Oświetlenie łazienki w pytaniach i odpowiedziach

Łazienka w większości domów jest dość mała, ale nie oznacza to, że wybór oświetlenia do niej jest banalnie prosty! Wręcz przeciwnie, ponieważ mimo małej powierzchni musimy rozmieścić w niej kilka źródeł światła… Strefa nad umywalką, lustrem gdzie robimy makijaż czy wanną bądź prysznicem to te strategiczne miejsca, do których musi dochodzić dostateczna ilość światła. A zatem jaki rodzaj światła wybrać żeby nie popełnić żadnego błędu? Odpowiadamy na pytania, które są najbardziej nurtujące przy urządzaniu łazienki i planowaniu oświetlenia.

Co najlepiej sprawdza się jako oświetlenie główne?

Oświetlenie łazienki przede wszystkim ma być praktyczne. Rezygnujemy zatem w tym miejscu z wszelkiego rodzaju żyrandoli, które jedynie pomniejszałyby i tak już niewielką przestrzeń, jaka zazwyczaj przeznaczona jest na łazienkę. Na lampy łazienkowe wiszące decydujemy się jedynie wtedy, gdy pomieszczenie jest naprawdę duże i przestronne. Natomiast w większości tradycyjnych łazienek, lepiej sprawdzą się lampy łazienkowe sufitowe. Zamontowane w suficie podwieszanym punkty świetlne lub plafony to idealne rozwiązanie, jakie możemy zastosować jako oświetlenie główne.

Jaki rodzaj światła zastosować nad umywalką i przy lustrze?

Lampy łazienkowe nad lustro mają za zadanie oświetlać osobę, która przed nim stoi. Światło musi zatem być naturalnej barwy i dość mocne, aby można było dostrzec wszelkie niedoskonałości. Dobrym pomysłem są kinkiety łazienkowe, ponieważ można regulować ich kąt padania. Nad umywalką oraz lustrem często montowane są również reflektory i lampy halogenowe. Żarówka powinna być o mocy około 60 Wat. Dzięki takiemu oświetleniu codzienna toaleta i robienie makijażu nie będzie przysparzało żadnych problemów.

Łazienkowe oświetlenie dekoracyjne – czy warto?

Oświetlenie ma magiczną funkcję, która potrafi powiększyć wnętrze, rozjaśnić je, sprawić żeby było bardziej ciepłe i przytulne… Z każdej z tych metod warto korzystać także w łazience i nie inaczej jest z budowaniem nastroju. Łazienka choć niewielka, to jej aranżacja często pochłania bardzo dużo pieniędzy, a misternie dopracowane wnętrze warto podkreślić właśnie dekoracyjnym oświetleniem. Przykładem może być umieszczenie oświetlenia we wnękach, podłodze czy szafkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *