Bezpieczne oświetlenie schodowe

Oświetlenie schodów jest jedną z ważniejszych rzeczy, ponieważ chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. A kiedy mamy w domu małe dzieci temat staje się jeszcze istotniejszy. Złe oświetlenie schodów to ryzyko upadku, które może skończyć się niebezpiecznie. Nie warto ryzykować! Szczególnie, że lampy oświetlające stopnie mogą być elementem dekoracyjnym, podkreślającym piękno schodów, materiału z jakiego są wykonane czy ich kształtu. Umiejętnie dobrane i zamontowane stworzą nastrój, który stanie się dodatkowym atutem wnętrza.

Wybierając oświetlenie schodowe warto znać kilka zasad, którymi powinno się kierować. Przede wszystkim, aby światło mające na celu oświetlenie schodów nie może być zbyt intensywne. Powinno być ono raczej delikatne, podświetlające stopnie i tworzące nastrój. Ich zadaniem nie jest przecież rozświetlenie pomieszczenia, a jedynie zaznaczenie każdego stopnia, aby stąpanie po nich było bezpieczne. Będzie to możliwe właśnie tylko wtedy, gdy moc żarówki będzie stosunkowo mała. W innym wypadku istnieje ryzyko, że mocne światło będzie oślepiały, a tym samym nie zagwarantuje bezpieczeństwa.

Jakie oświetlenie schodowe wybrać?

Szeroki wybór asortymentu może spowodować, że nie będziemy wiedzieć, na jaki rodzaj oświetlenia się zdecydować. Możliwości jest dużo… Chętnie wybierane są tak zwane oczka, czyli punkty świetlne, które montuje się co kilka schodów. Muszą być one odpowiednio skierowane w dół, ponieważ jeśli światło będzie padało zbyt wysoko, to może oślepiać, powodując dyskomfort i niebezpieczeństwo. W ostatnim czasie szerokie zastosowanie mają taśmy LED. Sprawdzą się one również w przypadku oświetlenia schodów. Wystarczy przykleić pasek z diodami LED na każdym stopniu, aby schody były idealnie oświetlone i budowały miły, klimatyczny nastrój. Jeśli natomiast nie chcemy montować oświetlenia na dole, przy samych schodach, to rozwiązaniem są kinkiety, które mogą świecić w górę i w dół. Oświetlą nie tylko schody, ale również ścianę, co też będzie bardzo efektowne i praktyczne.