Oświetlenie ogrodu znajdującego się przed domem jest ważne nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale również dlatego, że wpływa na bezpieczeństwo. Oświetla ścieżki, umożliwia nam bezpieczne poruszanie się po zmroku oraz odstrasza ewentualnego złodzieja. Ale bez wątpienia właścicielom pięknych ogrodów, których utrzymanie kosztuje wiele pracy, zależy też na tym, aby efekty ich starań cieszyły oko i zachwycały także wtedy, gdy zapadnie noc. A zatem jakie oświetlenie do ogrodu wybrać, aby było efektowne i energooszczędne?
Jak rozmieścić oświetlenie ogrodowe?
Jeżeli przestrzeń przed domem jest duża, to oświetlenie jej jest nie lada wyzwaniem, które należy dokładnie przemyśleć i rozplanować. Jednak istnieje kilka stref, w których lampy ogrodowe są najczęściej ustawiane i ich umiejscowienie jest bardzo zasadne. Do tych stref należą alejki, główne wejście do domu, podjazd do garażu, taras, oczka wodne oraz oświetlanie elewacji i żywopłotów. Jednak wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie, które zasługuje na podświetlenie dla każdego oznacza coś innego. Przede wszystkim już na samym początku musimy się zastanowić, czy zależy nam na delikatnym, nastrojowym oświetleniu czy też jasnym, o dużym natężeniu. Bo najtańszą opcją, która zbuduje w ogrodzie klimat są lampki solarne. Jeśli jednak decydujemy się na oświetlenie elektryczne to do wyboru mamy nowoczesne lampy ogrodowe, które mogą stanowić ozdobę samą w sobie, dzięki oryginalnemu designowi. Lampy stylowe to m.in. te, które oświetlają drzewa i krzewy.
Jakie są rodzaje zewnętrznych lamp ogrodowych?
Oświetlenie ogrodowe jest specjalnie dostosowane do warunków, jakie panują na zewnątrz. Dlatego nie warto eksperymentować i montować w ogrodzie lamp przeznaczonych do użytku wewnętrznego. Tym bardziej, że wybór lamp ogrodowych jest bardzo duży. Do wyboru mamy lampy ogrodowe stojące, najazdowe, schodowe, ścienne (np. kinkiety), wodne, punktowe, reflektory, lampiony, słupki i latarenki. Każdy znajdzie to, co najlepiej odda charakter jego ogrodu i podkreśli jego piękno.